kullanıcı Adınız

Bize Ulaşın

Desteği Kapat

Destek

S.S.S.

Genel Sorular

Adil kullanım kotası (AKK) nedir?

Adil kullanım uygulaması nedir? Adil kullanım uygulaması, şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine imkan sağlamak için devreye alınan bir uygulamadır. Bu uygulama kapsamında adil kullanım uygulaması bulunan internet paketlerinde; paket bazında farklı adil kullanım noktaları uygulanmaktadır. Ay içinde adil kullanım noktasına ulaşıldığında müşterilerin bağlantı hızları düşürülerek, henüz o kotaya ulaşmamış diğer müşterilerin hızlı bağlantı hizmeti alması sağlanmaktadır.

Static ip nedir?

İnternet hattı tesis edildiğinde, aksi belirtilmemişse internet'e Dinamik IP ile bağlanılır (IP numarası, Internet'e giren herkese sistem tarafından verilen kimlik numarasıdır). Modem her kapatılıp açıldığında farklı bir IP adresi ile internete bağlanılır. Bilgisayarına uzaktan erişim yada bir web sayfası yayımı olanağı isteyen kullanıcının Statik IP sahibi olması gerekir (Örneğin:Video konferans, Uzak Masaüstü Yönetimi, Oyun Sunucusu v.b. işlemlerde). Yani Statik IP adresi alınması durumunda yapılan her bağlantı için aynı IP adresi alınacaktır. Modem kapatılıp açılsa bile IP adresi değişmeyecektir. internet hizmeti ile beraber sadece bir adet statik IP adresi alınabilir.

Abonelik için hangi evraklar gereklidir?

Bireysel aboneler için;
Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

Şahıs işletmeleri aboneliği için;
Vergi Levhası
Ticaret Sicil Belgesi (Avukat, Doktor ve Muhasebeciler hariç)
Kimlik
Şirket Kaşesi

Kurumsal şirketlerin aboneliği için;
İmza Sirküleri
Vergi Levhası
Son 6 Aya Ait Faliyet Belgesi
Ticaret Sicil Belgesi
İmza sirkülerinde imzası bulunan yetkili kişi ya da kişilerin kimlik fotokopisi
Şirket Kaşesi
Vekil aracılığı ile başvuruda bulunulmuş ise, vekaletnamenin ve vekilin resimli kimlik belgesinin bir fotokopisi ile vekaletname verenin resimli kimlik fotokopisi gerekmektedir.

Download ve upload hızı nedir?

Download İnternetten dosya indirme hızını, upload dosya yükleme hızını gösterir.​

Adil kullanım kotası (AKK) aşıldığında ne olur?

İnternet paketlerine göre değişen adil kullanım noktası'nın ay içinde aşılması durumunda ay sonuna kadar internet erişim (download) hızı tarifenizde belirtilen AKK limit aşımı hızına düşecektir. Takip eden aya girildiğinde müşteri mevcut paketi ile sunulan erişim hızı ile kullanıma devam edebilecektir. Bulunulan ay içinde adil kullanım noktasının aşılmaması durumunda erişim hızında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

İki lokasyonuma internet alsam VPN yapılabilir mi ?

İki noktaya bağlanacak bir cihaz ile IPSec vb. protokoller kullanarak internet üzerinden noktadan noktaya veri transferi yapılabilir.

Arızaya ne kadar sürede cevap verebiliyorsunuz ?

Müşteri yerinde müdahale edilmesi gereken durumlarda mesai saatleri içerisinde 1-4 saat içerisinde arıza giderilmektedir. Merkezden müdahale edilecek sorunlara 7/24 anlık olarak çözüm getirebilmekteyiz.

  Kablosuz Asimetrik İnternet

  Sistem nasıl çalışır?

  Kablosuz internet, pop noktalarına kurulan antenler vasıtası ile havadan taşınır. Hizmet alacak olan binanın yüksek noktasına kurulan alıcı anten ile, interneti pop noktasından alır, modeme veya direk bilgisayara aktarır.

  Kablosuz internet için sabit telefon hattına ihtiyaç var mı?

  Kablosuz internet hizmetimizi kullanırken sabit telefon hattı gerekmemektedir.

  Anten üzerindeki taşınan verilerimiz ne kadar güvenli ?

  Havadan giden sinyaller veriye dönüştüğü sırada WPA2 ile şifrelenmektedir. WPA2 bilinen en güvenilir kablosuz şifreleme yöntemidir.

  Kötü hava şartlarında örneğin kar, yağmur ve lodosta internetim kesilir mi ?

  Yağmur ve kar için %99.9 kesintisiz hizmet için altyapı planlaması yapılmaktadır ve sistem bu şekilde çalışmaktadır. Yağmur ve karda kesinti yaşayabilecek noktalara hizmet vermemekteyiz. 2 yıldır çalışan sistemimizde en kötü hava koşullarında dahi kesinti yaşanmamıştır. Aşırı rüzgardan antenlerin etkilenmemesi için iyi monte edilmesi gerekmektedir ve tüm noktalarımızın montajı bu şekilde yapılmaktadır.

  Noktadan noktaya vermiş olduğunuz internet bir hacker tarafından dinlenebilir mi ?

  POP noktalarına yapılan son kullanıcı erişimleri PPPOE ve MAC tabanlı denetimlerden geçmektedir. Dışarıdan bir hackerin hattı dinlemesi teknik olarak mümkün değildir.

  Vericiniz ile antenim arasında kuş sürüsü geçerken internetim kesilir mi ?

  Wireless sinyallerin havada yayılımı düz bir çizgi halinde değil elips şeklinde dağılmaktadır. Bu nedenle sinyalin önüne geçen nesneler direk olarak veri transferini durduramayacaktır.

  Bana verilen IP adresi Statik mi ?

  Tercihen statik IP’de verebilmekteyiz.

  En fazla kaç Mbps internet alabilirim ?

  WeNET’ in sağladığı kablosuz teknolojisi teknik olarak 200MBps veri taşımaktadır. Ancak kapasite dağılımı ve POP noktası planlaması yapılırken bir kullanıcıya en fazla 100Mbps internet verileceği ön görülmektedir. WeNET’ in fiyat tarifelerinde de en yüksek seçenek 100 Mbps’dir.

  Toplam Bant genişliğiniz kaç Mbps ?

  WeNET ‘ in alt yapısı fiber optik kablo üzerinden sağlanan 10Gbps yedekli altyapı ile sağlanmaktadır. Core network iç dağılımı 640GBps olarak dizayn edilmiştir. Ayrıca tüm kablolu kablosuz altyapımız yedekli güzergahlar üzerinden sağlanmaktadır.

  POP noktanızda elektrik arızası çıkınca ne yapıyorsunuz ?

  Tüm POP noktalarımız 24 saat enerjisiz çalışacak UPS desteği ile çalışmaktadır. 24 saati aşacak kesintilere yedekli güzergahlardan veri akışı sağlanmaktadır.

   Kablosuz Simetrik İnternet

   Simetrik İnternet Nedir?

   İndirme (Download) ve yükleme (upload) hızları eşit olan internete simetrik internet denir.
   Standart internet paketleri örneğin 10 Mbps indirme hızı sunarken 1 Mbps yükleme hızı sunmaktadır.
   Simetrik internet hizmetinde ise 5 Mbps indirme sağlanırken 5 Mpbs yükleme veya 10 Mbps indirme sağlanırken de 10 Mbps yükleme kapasitesi sağlanmaktadır.

   Yükleme talebinin yoğun olduğu veya çok yüksek sayıda aynı anda internet kullanıcısının olduğu durumlarda simetrik internet yüksek performans sağlar.

    Kablolu Asimetrik İnternet

    ADSL veya VDSL aboneliği için ek bir telefon numarasına ihtiyacım var mı?

    Hayır, ek bir telefon numarasına gerek yoktur. Mevcut kullanılmakta olan bir sabit hat üzerinden adsl bağlantısı sağlanabilmektedir. Sabit hattı olmayan kullanıcılar için İnternet ve Sabit Telefon Hizmeti WeNET tarafından birlikte sunulabilmektedir.

    ADSL nedir?

    ADSL terimi İngilizce olarak Assymetric Digital Subscriber Line cümlesinin kısaltılmışıdır. Standart bakır kablolu telefon hattını kullanarak sayıca daha fazla verinin transfer edilmesini sağlamak için geliştirilmiş bir teknolojidir.WeNET ADSL hizmetiyle 16 Mbps'e kadar internet hizmeti kullanabilirsiniz.

    ADSL veya VDSL aboneliği için başvuru yaptıktan sonra kaç gün içinde hat açılır?

    ADSL hattı, başvuru tarihinden itibaren 2 ile 15 gün arasında tesis edilir.

    Yeni aboneliklerde bağlantı ücreti neden ve ne kadar alınıyor?

    ADSL veya VDSL hizmet talebinize istinaden bağlı olduğunuz telefon santralinde fiziksel olarak bir işlem yapılmaktadır. Bu nedenle 32 TL ilk WeNET faturasına yansıtılacak şekilde bağlantı ücreti alınmaktadır.

    VDSL nedir?

    WeNET VDSL hizmetiyle altyapı destekleme durumunuza göre 24 Mbps’ye, 35 Mbps’ye, 50 Mbps’ye ve 100 Mbps’ye varan hızlara ulaşabilir, Standart bakır kablolu telefon hattını kullanarak sayıca daha fazla verinin transfer edilmesini sağlamak için geliştirilmiş bir teknolojidir.

     Kablolu Simetrik İnternet

     Kablolu simetrik internet nedir?

     Kablolu simetrik internet; WeNET'in metro şebekesi ile müşteri lokasyonu arasında tesis edilen fiber optik kablolar üzerinden sağlanan erişim hizmetidir.
     Metro Ethernet erişim hizmetinde; 5Mbps ile 10Gbps aralığında yüksek hızda bağlantı sunulur ayrıca ses, veri ve görüntü gibi her türlü veri akışı yüksek performansla ve sorunsuzca sağlanır. İleri teknolojisi sayesinde Metro Ethernet kurumların iş süreçlerini hızlandıran ve sürekliliğini sağlayan bir geniş bant internet erişim teknolojisi, bu sebeple günümüzde bir çok kurumsal işletme tarafından tercih edilmektedir.

     Kablolu simetrik internet nasıl çalışır?

     Metro Ethernet servisinin çalışmaası için bir fiber bağlantısı ve metro ethernet switch donanımı gerekmektedir. İleri teknolojisi sayesinde Metro Ethernet servisinde bant genişliği sorunu, sürekli konfigürasyon ihtiyacı gibi problemler yaşanmamaktadır. Eski teknolojilerde kullanılan ara bağlantı cihazı vs. gibi ek donanımlara günümüz Metro Ethernet teknolojisinde ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu da daha az yatırım ve işletme maliyeti ile ihityaç duyulduğunda kolay ve hızlı kapasite arttırmaya imkan sağlayan esnek ve verimli bir erişim servisi alınmasını sağlamaktadır.

     Diğer servislerden farklı olarak Metro Ethernet'in en önemli avantajı ise uzak mesafelerde sorunsuz çalışabilmesidir ki 50 km üzerinde dahi servis sunulabilmektedir. Bu mesafe bakır hatlarda 10 km ile sınırlı kalmaktadır. Bir diğer özelliği de Metro Ethernet servislerinin altyapısını sağlayan fiber optik kabloların arıza, bakım ve onarımlarının bakır kablola kullanılan altyapılara göre daha kolay ve hızlı gerçekleştirilebilmesidir.

     Kablolu simetrik internet servisini kimler tercih ediyor?

     Metro Ethernet servisini tercih edenler işlerinde yüksek bant genişliği, güvenlik ve sürekliliğe ihtiyaç duyan kurumlardır. Kamu, finans, sağlık, eğitim, turizm, lojistik vb birçok farklı sektörden firma işlerinde verimlilik sağlamak için en ileri teknoloji metro ethernet servislerinden yararlanıyor.

     Bunlar arasında kamu kurum ve kuruluşları, orta ve büyük ölçekli özel işletmeler, büyük oteller ve turizm işletmeleri, sağlık ocağı ve hastaneler, bankalar, finans kuruluşları, plazalar, alışveriş merkezleri, üniversite, okul, eğitim merkezleri, lojistik firmaları vb. yer alıyor.

     Kablolu simetrik internet nerelerde kullanılır?

     Metro Ethernet servisleri; xDSL servisleri ile iş hitiyaçlarını karşılayamayan daha hızlı, güvenli ve simetrik bağlantı imkanı sunan erişim servisi almak isteyen kurumlar için idealdir.

     Örnek olarak, ürün ve servislerini internet üzerinden pazarlayan e-ticaret firmaları, call center hizmeti sağlayan, merkezinde ERP, muhasebe, stok, sipariş/satış vb. iş uygulamalarını yüksek hız ve kesintisiz çalıştırması gereken, internet ve mail trafiği yoğun olan, video konferans, IP TV gibi gerçek zamanlı uygulamaları çokça kullanan kurumsal yapılarda Metro Ethernet servisleri tercih edilmektedir.

     Kablolu simetrik internet kablolama bedeli nasıl belirlenir?

     Metro Ethernet servisi sunabilmek için, servis sağlayıcının metro şebekesinden müşteri lokasyonuna fiber optik kablo çekilmesi gerekmektedir. Çekilen fiber optik kablo metrajı kablo metre birim fiyatı ile çarpılarak toplam kablo maliyeti hesaplanır.

      Abonelik Sözleşmeleri

      Ön Ödemeli Hatlar Abonelik Sözleşmesi

      WeNET Ön Ödemeli Abonelik Sözleşmesi.pdf

      Faturalı Hatlar Abonelik Sözleşmesi

      WeNET Abonelik Sözleşmesi.pdf

      WeNET Abonelik Sözleşmesi İnternet Eki.pdf